Sok lakásban, kertben vagy balkonon probléma a kis hely. Erre remek megoldást nyújthatnak a függőleges kertek. Számtalan megoldás és tartóelem létezik már ennek a kivitelezésére. Ezekből mutatok be néhányat.
Először is megkülönböztethetünk kültéri és beltéri vertikális kerteket. Valamint több profi kivitelezésű, vásárolt függőleges kert közül választhatunk, az egész kicsi, de akár falnyi méretűek közül is. Ugyanakkor mi is készíthetünk vertikális kerteket.
Kültéri vertikális kertek
Először nézzünk a kültéri, saját készítésű vertikális kertekre néhány példát!
Ez a kert petpalackokból és raklapból készült, konyhakerti növények termesztésére szolgál. Praktikus, környezetbarát és öko egyben.
Viszonylag egyszerű kivitelezésű a fent látható vertikális kiskert is. Ami talán nehézséget okozhat, az a bebetonozott lábazat, melybe a függőleges gerendákat rögzítették. Ezt leszámítva drótkerítésre, rögzítéshez vékonyabb fémszálakra lesz szükségünk, illetve kerámiacserepekre. Futó- és dísznövények egyaránt jól mutatnak az ilyen kültéri kertfalon.
A már nem használt ereszcsatornákat is újrahasznosíthatjuk a képen látható módon. Igazán ötletes és környezetbarát megoldás.
Most nézzük a professzionális, készen vásárolható kültéri kertmegoldásokat.
A Minigarden.hu oldalán több termék közül választhatunk. Növényfalak, növényoszlopok kivitelezését egyaránt megvalósítható termékeket árulnak. Ezekben megfelelően van kialakítva az öntözőrendszer is.
Vannak cégek, melyek egész épületek oldalának növényesítését vállalják.
De ezek már nem a minikert kategóriába tartoznak.
Beltéri vertikális kertek
Most lássunk a beltéri, saját készítésű vertikális kertekre megoldásokat!
Szintén petpalack újrahasznosítási tippet mutat be a fenti kép. A flakonokat vízszintesen helyezzük el és kössük össze a két szélén akár egy sima spárgával. Olyan növényeket érdemes beletenni amelyek jól bírják az állandó nedves talajt, hiszen vízelvezetésre nincs lehetőség ennél a vertikális falnál. Ugyanakkor vigyázzunk, hogy ne öntözzük túl, egyrész, mert a elpusztulnak a növények, másrészt mert a spárgán át lefolyhat a víz, és ez nem túl esztétikus.
Egy régi képkeretet is felhasználhatunk vertikális kert késztéséhez. Itt fontos, hogy a "kép" hátulját olyan anyaggal vonjuk be, amely nem engedi át a nedvességet -hogy ne fogja be a falat- , először vízszintesen helyezzük el a képkeretet, töltsük fel néhány centiméternyi földdel, majd helyezzünk rá dróthálót. ezt követően rakjuk bele a növényeket (értelemszerűen csak felszíni gyökérzetű növényeket érdemes (pl.: kövirózsa). A növényeket szorossan helyezzük el, amennyire a drótháló engedi. Majd locsoljuk meg (de ne erősen). Ezután óvatosan helyezzük függőleges állapotba a képet és rögzítsük erősen a falra (több ponton, mert nehéz).
Most lássunk a professzionális kivitelezésre néhány példát:
A fenti képen ismét csak a minigarden termékét láthatjuk.
További ötletekért, tapasztalatok megosztásáért, gyere és csatlakozz a Dropgarden Facebook-csoportjához!
Képek forrása: pinterest
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.